Krišjāņa Barona iela – “KB” Bed & Breakfast viesnīcas atrašanās vieta

“KB” Bed & Breakfast viesnīca atradās visiem tik ļoti pazīstamajā Krišjāņa Barona ielā. Pasakot šīs ielas nosaukumu, droši vien daudzi rīdzinieki uzreiz varētu pateikt, kur šī iela atrodas, vienīgi tikai mazums no šiem cilvēkiem zinātu kaut ko par šīs ielas vēsturi, apbūvi un ielu savienojumiem.

Krišjāņa Barona iela ir Rīgas iela Grīziņkalna apkaimē, kura izveidojusies 1858. gadā Rīgas vaļņu nojaukšanas laikā. Grīziņkalns ir Rīgas pilsētas apkaime, kura atrodas Latgales priekšpilsētā. Grīziņkalna apkaime atrodas diezgan tuvu Rīgas pilsētas centram. Tā robežojas ar piecām citām apkaimēm – Brasas, Purvciema, Teikas, Centra un Avotu ielas apkaimēm.

Krišjāņa Barona iela sākas pie Aspazijas Bulvāra un beidzas pie Brīvības ielas. Arī Aspazijas bulvāris (tāpat kā Krišjāņa Barona iela) ir izveidojusies 1858. gadā. Brīvības iela tiek iedalīta 3 posmos: posms, kas atrodas vistuvāk Vecrīgai (no Brīvības pieminekļa līdz Elizabetes ielai), tiek dēvēts par Brīvības bulvāri; posms no Elizabetes ielas līdz Gaisa tiltam tiek dēvēts par Brīvības ielu; toties atlikušais posms (līdz pat Rīgas robežai) tiek dēvēts par Brīvības gatvi.

Pievēršoties atkal Krišjāņa Barona ielai, ir svarīgi pateikt, ka šī iela ir 3020 metru gara, un tā sastāv no divām braukšanas joslām pa vienai katrā virzienā. Ielas vidū ir tramvaja sliedes, bet ceļa posmā no Brīvības ielas līdz Pērnavas ielai tramvaja sliedes atrodas ielas abās malās.

Runājot par Krišjāņa Barona ielas vēsturi, ir jāpasaka, ka sākumā ielas nosaukums bija Suvorova iela. Suvorovs (vārdā Aleksandrs) bija krievu karavadonis un militārais teorētiķis; no 1848. gada līdz 1861. gadam – Baltijas ģenerālgubernators. Tikai 1923. gadā šīs ielas nosaukums tika pārveidots par Krišjāņa Barona ielu. Krišjānis laika posmā no 1919. līdz 1923. gadam dzīvoja šīs ielas trešajā namā.

Krišjānis Barons bija latviešu folklorists, publicists, rakstnieks un viens no jaunlatviešu kustības pārstāvjiem. Tautā pazīstams kā Dainu tēvs. Krišjānis dzimis tagadējā Jaunpils novadā (pirms tam – Struteles pagasts) 1835. gada 31. oktobrī, toties miris 1923. gada 8. martā Rīgā. Krišjānis bija visjaunākais bērns ģimenē. Kopā viņam bija 7 māsas un brāļi. Par godu Krišjānim ir uzstādīts piemineklis Vērmanes dārzā Rīgā.

Ne tikai Krišjāņa vārdā ir nosaukta iela Rīgā, bet arī asteroīds “3233 Krišbarons”, kurš tika atklāts 1977. gadā.

Krišjāņa Barona ielas apbūvi varētu nosaukt par neviendabīgu, jo ielas sākumā ir reprezentabla 19. gadsimta otrās puses mūra apbūve, taču posmā, sākot no Elizabetes ielas un beidzot līdz Bruņinieku ielai, pārsvarā ir daudzstāvu mūra īres nami, kas celti 20. gadsimta sākumā (arī 19. gadsimta beigās).

  1. gadā tagadējā Krišjāņa Barona ielā tika atklāta omnibusa satiksme. Omnibuss ir regulārai pasažieru pārvadāšanai paredzēti daudzvietīgi rati, ko vilka zirgi un kam bija slēgta virsbūve.

Sākot no 1900. gada šajā ielā savu darbību uzsāka elektriskais tramvajs. Pirmā vispārējā elektriskā tramvaja līnija Latvijā tika atklāta 1899. gada 18. septembrī Liepājā.

  1. gada rudenī tika uzsākta Krišjāņa Barona ielas rekonstrukcija – tika atjaunots ceļa segums visā ielas garumā un tika ierīkotas velojoslas abās ceļa pusēs.

Krišjāņa Barona iela savienojas ar ļoti daudzām ielām – Aspazijas bulvāri, Tallinas ielu, Pērnavas ielu, Matīsa ielu, Brīvības ielu, Elizabetes ielu, Lielgabalu ielu, Ģertrūdes ielu, Blaumaņa ielu, Lāčplēša ielu, Stabu ielu u.c.

1 doma par “Krišjāņa Barona iela – “KB” Bed & Breakfast viesnīcas atrašanās vieta

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *